Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zemra Love

Zemra Love
 
PortalForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Mirese vini  ne forumin tone...... ku vec dashuri gjeni.

 

 Makinë e re kërkimi në Internet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nita
Moderator
Moderator
Nita

Posts : 89
Join date : 15/01/2010

Makinë e re kërkimi në Internet Empty
MesazhTitulli: Makinë e re kërkimi në Internet   Makinë e re kërkimi në Internet Icon_minitimeThu Jan 21, 2010 5:22 am

Në dispozicion të internetit është makina e re e dijes kompjuterike WolframAlpha.com Ndryshe nga Google, i cili të drejton në ato faqe ku përdoruesi kërkon të gjej, Wolfram Alpha ofron përgjigje të drejtpërdrejta. Frymëzuesi i kësaj ideje është fizikanti Britanik Stiven Ulfram.WolframAlpha.com përgjigjet në pyetje dhe të dhëna, dhe jep zgjidhje për ushtrime të vështira matematike. Është e mundur që faqja e rezultateve të jetë e pasur me tabela dhe shembuj të ndryshëm. Për shembull nëse përdoruesi shkruan termet “BMW”, Wolfram Alpha jep të gjitha informacionet për tipin konkret të automjetit. Që nga emri i plotë, kuajtë fuqi akoma dhe koston për çdo lëshim të ri. Makina e kërkimit është disi e veçantë prandaj dhe nevojitet kujdes i madh në shtrimin e pyetjeve. Por mos u shqetësoni aspak, pasi përmirësimet janë të njëpasnjëshme… Përsa i përket problemeve të matematikës, zgjidhjet që ofron makina e kërkimit në fjalë janë padiskutim më të shumta ne krahasim me ato te një makinë te thjeshtë llogaritëse. Bazohet në software-in e famshëm Mathematica, gjithashtu produkt i Wolfram Research, dhe zgjidh ekuacione të ndërlikuara të shoqëruara nga tabelat përkatëse. Wolfram Alpha është miqësor me makinat e tjera të kërkimit, si me atë të Google-it dhe ate te wikipedia-s. Për funksionimin e Wolfram Alpha, në formën e sotme nevojiten pesë qendra kompjuterike me 10.000 përpunues.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Makinë e re kërkimi në Internet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zemra Love :: Informatike :: Informatike-
Kërce tek: