Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zemra Love

Zemra Love
 
PortalForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Mirese vini  ne forumin tone...... ku vec dashuri gjeni.

 

 LLOJET E DASHURIS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nita
Moderator
Moderator
Nita

Posts : 89
Join date : 15/01/2010

LLOJET E DASHURIS Empty
MesazhTitulli: LLOJET E DASHURIS   LLOJET E DASHURIS Icon_minitimeWed Jan 20, 2010 9:08 am

Stilet e dashurise janë modele të asaj se si njerëzit e duan, zhvilluar fillimisht nga John Lee (1973,[1] 1988[2]). Ai identifikoi gjashtë teoritë bazë dashuri-i njohur gjithashtu si "ngjyra" e dashurisë-që njerëzit përdorin në marrëdhëniet e tyre ndërpersonale:

Eros - Një dashuri pasion fizik dhe emocional i bazuar në kënaqësi estetike, stereotipi i dashuri romantike
Ludus - një dashuri që është luajtur si një lojë ose sportive; pushtimit
Storge - Një dashuri të dashur që zhvillohet ngadalë nga miqësi, duke u bazuar në ngjashmëri
Pragma - love se është nxitur nga kreu jo, zemër; përmbajtur
Mania - dashuri tejet të paqëndrueshme; mani; ushqyer nga vetë të ulët për veten
Agape - Dashuria vetëmohues altruist, shpirtërore, dashuri prej nëne

Clyde Hendrick dhe Susan Hendrick e Texas Tech University zgjeruar në këtë teori në mes të viteve 1980 me hulumtimet e tyre të zgjeruara mbi atë që e quajti "stile dashuri". Ata kanë zbuluar se njerëzit kanë tendencë të jenë më të ludic, ndërsa gratë priren të jenë storgic dhe pragmatik. Mania është parë shpesh stilin e dashuri adoleshentët ekranit. Marrëdhënie të bazuara në stilet e të ngjashme dashuri u gjetën të zgjasë më gjatë. Njerëzit shpesh shohin për njerëzit me stil të njëjtën dashuri si veten e tyre për një marrëdhënie.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
LLOJET E DASHURIS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zemra Love :: ZONE E NXEHTE :: EROS-
Kërce tek: