Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zemra Love

Zemra Love
 
PortalForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Mirese vini  ne forumin tone...... ku vec dashuri gjeni.

 

 THESARI I PROVERBAVE

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
feneri
Pena e arte
Pena e arte
feneri

Posts : 13
Join date : 19/01/2010

THESARI I PROVERBAVE Empty
MesazhTitulli: THESARI I PROVERBAVE   THESARI I PROVERBAVE Icon_minitimeFri Jan 22, 2010 6:38 am

-Të gjitha gjerat pakësohen kur përdoren, vetëm dija, sa më shumë përdoret, aq më shumë shtohet.

-Dija është thesari më i mirë: e lehtë për t’u bartur, e pagrabitshme nga hajdutët, shumë e dobishme në nevojë, shok në vetmi, dinjitet në shoqëri dhe kënaqësi në mërziti - Ar-Radhi (shek. X)

-Kërkoje arin me masë, kërkoje dijen pa masë.

-Dija është shpatë me dy tehe, varësisht në cilat duar bie.

-Në se nuk mund të jesh një yll në qiell, bëhu qiri këtu në tokë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
viko
Webmaster
Webmaster
viko

Posts : 72
Join date : 14/01/2010
Location : ne zemren e dikujt

THESARI I PROVERBAVE Empty
MesazhTitulli: Re: THESARI I PROVERBAVE   THESARI I PROVERBAVE Icon_minitimeFri Jan 22, 2010 9:21 am

Kokat e mëdha diskutojnë ide,mesataret ngjarje,të voglat njerëzore.
Martesa eshte burg , kur shpirti nuk asht i lirê.
Mashkulli asht si maca ,afrohet te gruja kur ka per te kerku falje.

Tri raste kane tri virtyte shuem te pelqyeshme:
Te ndihmosh nevojtaret kur jane ne gjendje te veshtire,
te thuash te verteten edhe ne zemerim,
te falesh - kur je i zoti te ndeshkosh ose te hakmirresh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
THESARI I PROVERBAVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zemra Love :: ARTI KULTURA :: KULTURA TRADICIONALE-
Kërce tek: