Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zemra Love

Zemra Love
 
PortalForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Mirese vini  ne forumin tone...... ku vec dashuri gjeni.

 

 TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
feneri
Pena e arte
Pena e arte
feneri

Posts : 13
Join date : 19/01/2010

TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar! Empty
MesazhTitulli: TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar!   TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar! Icon_minitimeFri Jan 22, 2010 6:20 am

--------------------------------------------------------------------------------

Kolë (Nikoll) Idromeno u lind ne Shkoder ne vitin 1860 dhe vdiq po ne ket qytet nga funi i vitit 1939.

Vepra e tij e fundit ishte projektimi dhe ndertimi i varrit te tij.

Mesimet e para per pikturen i mori nga i jati. Per disa vite mori mesime private tek mjeshtri i madh te fotografise Pietro Marubi qe ne ate periudhe sapo kishte emigruar nga Italia per ne Shkoder. Pasi fiton nji konkurs pikture regjistrohet ne Accademia di Belle Arti, Venezia. Pas dy vjetesh grindet me nji nga mjeshtrat e akademise keshtu qe largohet prej andej dhe i vazhdon studimet ne nji nga studiot me te medha private te Venecias.

Krijimtaria e tij eshte shume e pasur. Gjeniu i tij perfshiu disa fusha si : pikture, fotografi, kinematografi ( ishte pronari i se pares salle kinemaje ne shqiperi), arkitekture (projektimi i disa rrugeve si dhe projektimi dhe pikturimi i katedrales se Shkodres) .
Ne vitin 1922 shfaqi filmin e pare ne Shqiperi ne kinemane e tij ne Shkoder.
Kjo asht nji pikture tjeter e bukur e tij : "Dasma Shkodrane"
Fotografitë e Bashkëngjitura


Sjellni pikturat e Motres Tone dhe te tjera!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
viko
Webmaster
Webmaster
viko

Posts : 72
Join date : 14/01/2010
Location : ne zemren e dikujt

TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar! Empty
MesazhTitulli: Re: TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar!   TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar! Icon_minitimeFri Jan 22, 2010 9:24 am

Pikturë e njohur “Motra Tone”,ku Kol Idromeno, pamëdyshje, hynë me të drejtë në kupolën e artë të fotografisë shqiptare krahas Pjetër e Kel Marubit, Kristo Shulit, Petro Korçarit, Kristaq Sotirit, Shan Picit, Vani Burdes etj.që me veprat e tyre kanë bërë historinë e saj në vite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
TE NJOHIM KOLË IDROMENON - Davinçin shqiptar!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zemra Love :: ARTI KULTURA :: LETERSIA SHQIPTARE-
Kërce tek: